CV

TYÖKOKEMUS

Musiikkiteatteri, musikaali, operetti ja ooppera


vuosi; teatteri/tuotanto; ohjaaja; esitys; rooli

2017 Tampereen Teatteri; Georg Malvius; Cats; Jellimaari/Lady Kylkiluu
2016 Rauman kaupunginteatteri; Kari Arffman; Herrasmieshuijarit; Christine
2016 Kulttuuriravintola Kivi; Dreaming of Broadway; Helena
2015-2016 Tampere-talo; Antti Majanlahti; Valelääkärikirja-live!; useita
2015 Tampereen Teatteri; Georg Malvius; Sugar -Piukat paikat; Sugar
2013-2014 Tampere-talo; Antti Majanlahti; Havuja Perkele!; useita
2013 Helena Rängman; Marko Keskitalo; Outo Oudompi Ooppera; Helena
2013 Tampereen oopperafestivaali; Jari Saarman; Taikahuilu; Kolmesti kirottu
2012 Tampereen Työväen Teatteri; Riku Suokas; Vuonna 85 GTP ; Ellu
2012 Tampere-talo; Antti Majanlahti; Nääs nääs news vähä uus revyy; useita
2012 Operettiteatteri Bravo /TTT; Markku Nenonen; Kreivitär Mariza; Lisa
2011 Tampere-talo; Antti Majanlahti; Nääs nääs news-revyy; useita
2011 TamK Musiikki; Markku Nenonen; West Side Story; Anita
2010 Tampereen Työväen Teatteri; Katja Krohn; Heinähattu,Vilttitossu ja Pamela-täti; Pamela-täti
2008 Tampereen Työväen Teatteri; Riku Suokas; Vuonna 85; Ellu
2008 Tampereen Työväen Teatteri; Tiina Brännare; Herrasmieshuijarit; Jolene Oakes
2008 Tampereen Työväen Teatteri; Tiina Brännare; Herrasmieshuijarit; Christine-understudy
2007 Kotkan Kaupunginteatteri; Kari Arffman; Leipurin kaunis vaimo; Genevieve
2007 Tampereen Ooppera; Arne Mikk; Aida; kuoro
2006 Himosteatteri; Juha Kuosmanen; Reteesti vaan; Marja
2005 Pyynikin Kesäteatteri; Kurt Nuotio; Tulipunakukka; äiti, huora, ensemble
2004 Kotkan Kaupunginteatteri; Reijo Paukku; Kairon parhaat; ensemble, huilu, laulu
2003Rovaniemen Teatteri; Taru Mäkelä; Lapualaisooppera; Isontalon piika, kuoro
2002 Rovaniemen Teatteri; Jukka Virtanen; Pukinpunainen; Zuleima
2002 Teatterikorkeakoulu; Kimmo Kahra/ Jussi Tuurna; Lady in the dark; Liza Elliot, ensemble
2002 Teatterikorkeakoulu; Ville Sandqvist; La mia sorella-Minun sisareni; Anna -tait. opinnäyte (TeM)
2001 KOM-teatteri; Pekka Milonoff; Porvari nukkuu hyvin; ensemble
2001 Teatterikorkeakoulu; Jussi Tuurna; Lemmen Nostatus; ensemble
2000 Teatterikorkeakoulu; Minna Orpana; Lo Spettacolo classico; Marita Kattila

 

Teatteri

2009 Tampereen työväen Teatteri; Pentti Kotkaniemi; Vihan jumala; Anette
2008 Tampereen Työväen Teatteri; Anssi Valtonen; Rakkaudesta minuun; Saana
2008 Kotkan kaupunginteatteri; Rauli Jokelin; Juurakon Hulda; Mirja Matero
2008 Kotkan kaupunginteatteri; Joel Elstelä; Kahden maailman hotelli; Laura
2007Kotkan kaupunginteatteri; Rauli Jokelin; Kuin tuhka tuuleen; Honey
2007 Tampereen Työväen Teatteri; Pentti Kotkaniemi; Lehtikeisari; Hymy Lahtinen
2005 Tampereen Teatteri; Tommi Auvinen; Naisen mielestä; Lucy
2005 Tampereen Työväen Teatteri; Auvo Vihro; Yön kosketus; Judith Kennedy
2005 Tampereen Teatteri; Pentti Kotkaniemi; Asessorin naishuolet; Aino Pakkola
2004 Tampereen Teatteri; Anna-Elina Lyytikäinen; Macbeth; Lady MacDuff
2004 Kotkan Kaupunginteatteri; Tuomo Aitta; Siunattu hulluus; Sofia, Ruusu, Poliisi
2003 Tampereen Teatteri; Mikko Viherjuuri; Nuori Vincent; Eugenie Loyer
2003 Tampereen Teatteri; Ritva Holmberg; Nicholas Nicklebyn elämä ja seikkailut; M. Bray ja rva Kenwigs
2003 Mustion Linnanteatteri; Kyösti Kemppilä; Robin Hood; Marian
2002 Rovaniemen Teatteri; Sinikka Tossavainen; Ranskalainen pyjama; Brigitte II
2002 Rovaniemen Teatteri; Pentti Kotkaniemi; Rovastin häämatkat; Elina
2002Teatterikorkeakoulu; Lauri Sipari; Hedda Gabler; rva Elvstedt
2001Masalan Nuorisoteatteri; Tuomo Aitta; Tehdas; useita rooleja
2001Teatteri Jurkka; Ville Sandqvist; Agamemnon; Kassandra, kuoro
2000 Teatterikorkeakoulu; Raila Leppäkoski; Eedenistä itään; Abra
2000 Teatterikorkeakoulu; Saana Lavaste; Herttoniemen Hamlet; Ofelia
1999 Teatterikorkeakoulu; Iiristiina Varilo; Tuonelan lautta; Käki
1999 Teatterikorkeakoulu; Anna Krogerus; Ilveksen hetki –Isoisän talossa; Lisbeth

 

TV, elokuva, radio ja multimedia

2018 YLE; Anna-Elina Lyytikäinen; Komisario Koskinen -Hiirileikki (kuunnelma); Sainio
2014-2016 Yellowfilm & tv; Teppo Airaksinen; Kimmo 2. ja 3. kausi; Birgitta
2010-2017 YLE TV2; ohj: Janne Virtanen, Esa Illi, JP Siili, Toni Laine, Teppo Airaksinen, Juha Lankinen ja muita; Uusi päivä; Marika Ruuskanen
2013 Yle TV2; Mirka Kainulainen; Pikku kakkonen; Tanssimestari
2013 TaMK; Tampere-mainos; Silja
2012 TamK Taide & Viestintä; Antti Seppänen; Iso show –sketsipilotti; useita
2008 Yle TV 2; Jussi Niilekselä; Lehmän vuosi 3 (j.1-6); Inga Surakka
2007 Musicmakers Oy; Kim Kuusi; Orion Hali-z (radiomainos); spiikki
2007 Yle TV 2; Ilkka Vanne; Lehmän vuosi 2 (j.1-6); Inga Surakka
2007 Ufacik & partners; internetsivusto; Lääkäri
2006 Jarowskij/ MTV3; Dome Karukoski; Veljet; Kuvaamataidon opettaja
2006 TTVO; Jani-Petteri Yläkangas; Kilpajuoksu; Mirja
2006 Also Starring; Vellu Valla; Raisio Makuisa (tv-mainos); Enkeli
2006 Yle TV 2; JP Siili; Maan mitta; Nainen 2
2006 Front Desk Oy; Jussi Tuominen; Palvelutakuu (tv-mainos); Kotiäiti
2005 Yle TV 2; Jukka Mäkinen; Lehmän vuosi j.1-6; Inga Surakka
2004 Yle TV 2; JP Siili; Rakastuin mä luuseriin; Helena Larsson
2004 Yle / Radioteatteri; Misa Nirhamo; Kotikatu; Katariina Kaakko
2004 Yle TV 1; Tiihonen / Seikkula; Kotikatu j.300, 309, 310; Katariina Kaakko
2002 TaiK/ETO; Dome Karukoski; Rave my soul; Nadja
2002 Yle TV 1; Nirhamo / Seikkula; Kotikatu j.227-231, 233; Sari
2000 TaiK/ETO; Jyri Kähönen; Nolla astetta; nainen
1999 TaiK/ETO; Johanna Vuoksenmaa; Taivas tiellä; Minna

Opetus, ohjaus ja kirjoitus

vuosi; tuotanto / teatteri; produktio / tapahtuma; työtehtävä

2018 Tampereen Musiikkiakatemia; Prinsessa Papupata -satuooppera; Ohjaaja
2015 Tampereen Kamarioopperayhdistys; Maailmanloppua paossa & Taikapuu -lastenoopperat; Ohjaaja
alkaen 2009- Tampereen Nuorisoteatteri; perusopetus ja produktiot; ohjaaja, opettaja
2014 Tampereen Laulukoulu; Ilmaisutaitoa laulajille –intensiivikurssi; opettaja
2013 Helena Rängman; Outo Oudompi Ooppera; käsikirjoittaja
2012 Murros-festivaali; Klovneria-työpaja opettaja
2008 Sampolan Nuorisoteatteri; CryBeibi –musikaali; ohjaaja
2007 Kirkkonummen kunta; Sirkusleiri; klovnerian opettaja
2007,2010 Kirkkonummen kunta; Teatterileirit lapsille ja nuorille; opettaja
2006 Masalan Nuorisoteatteri; MaNu 25-v. yksinäytöksinen roolihupailu teatterin historiasta; käsikirjoittaja, ohjaaja
2006 Kirkkonummen Musiikkiluokkien tuki ry; Ella ja Paterock-lastenmusikaali; ohjaaja
2002 Kansantanssiteatteri Rimpparemmi; Petterin joulu, kor. Tommi Semeri; näyttelijäntyön opettaja
2000 Masalan Nuorisoteatteri; Improvisaaatio-kurssi; opettaja
2000 Masalan Nuorisoteatteri; Niskavuoren nuori emäntä, ohj. Hannele Tuominen; apulaisohjaaja, näyttelijäntyön op.
1995 -1999 Masalan Nuorisoteatteri; Lastenryhmä Teatteri Muurahainen, lukuisia esityksiä; ohjaaja ja opettaja
1996-97, 99-02 Kirkkonummen kunta; Teatterileirit lapsille ja Teatterileirit nuorille; ohjaaja ja opettaja

På svenska / In italiano

vuosi; teatteri/tuotanto; ohjaaja; esitys/elokuva(työskentelykieli); rooli/tehtävä

2003 Svartå Slottsteater; Kyösti Kemppilä; Robin Hood (ruotsi); Marian av Lea
2002 Film Form; Lars Göran Pettersson; Bazo (Pohjoismaat); Tjej i köket
2000 Bravo-festivaali, Helsinki; Lastenteatteri La Baracca; L’elefantino (italia); Esityksen tulkkaus

Koulutus

Singer 2016, Complete Vocal Institute, Copenhagen

Muusikko 2013, pääaine Laulu, Tampereen Musiikkiakatemia II aste

Teatteritaiteen Maisteri 2002, näyttelijäntyönlaitos TeaK, musiikkiteatterin erikoistumisopinnot, op. Jussi Tuurna

Klassisen laulun C-kurssi 2013 ja D-kurssi 2010, op. Susanna Tenkanen-Lindeman
Mestarikurssit; 2013 Jaakko Ryhänen, ooppera, 2008-2011 Liina Ockerström, Complete Vocal Technique

Jo Estill -lauluopinnot alkaen vuodesta 2017

Taidot

Kielet suomi (äidinkieli), ruotsi, englanti, italia, saksa
Laulu Ääniala: c – e³ (klassisessa soprano lirico)
Soittimet irlantilainen huilu, tinapilli, poikkihuilu (D-kurssi), piano (3/3), piccolo, ukulele
Tanssi eri lajeja; mm. irlantilainen kansantanssi, broadway, baletti
Ajokortti B

Apurahat ja tunnustukset

Allianssi ry: Nuori toimija 2014: pitkäjänteinen työ nuorisoteatterin parissa
SKR Myrsky-hanke 2009-2011: Tampereen Nuorisoteatterin perustaminen ja ohjaustyö
SKR Myrsky-hanke 2008: Sampolan Nuorisoteatteri: CryBeibi –musikaalin ohjaus

Kiinnitykset

Tampereen Työväen Teatteri 2008-09, Kotkan Kaupunginteatteri 2007-08, Rovaniemen Teatteri 2002-03